Tel: +90 212 675 05 39 E-Mail: info@askimya.com
  • Dil Seçin:
  • TR
  • -
  • EN
 Görünümü  :  Toz halinde beyaz renkte 
 Kimyasal Adı  : Soya Unu
 Ambalaj Şekli  :  25 Kg. çuvallarda  

 

Tanımı ve Kullanım Alanları  

Ekmek üretiminde ve tüm unlu mamullerde kullanılabilen soya unu sayesinde hem ürünün maliyeti düşürülebilmekte, hem de kalitesi artmaktadır. Ayrıca  yağsız beyaz soya unu, pişirme esnasında hamurun su tutma yeteneğini arttırır. Böylece  ürünün raf ömrünü uzatarak bayatlamasını geciktirir. Soya unu suyu kendi bünyesinde  tuttuğu için mamullerin ekmek dahil piştikten sonraki rutubetinde herhangi bir değişikliğe neden olmaz. Hamurun yapısını güçlendirir, ekmek içinin daha az ve homojen şekilde gözenekli olmasını sağlar, ekmeğe gevreklik kazandırır.
Soya unu kullanılmadan hazırlanan hamurdan elde edilen somunun pişirilmesi esnasında su kaybı %18’dir ve pişirildikten sonra normal ekmek %32 nem ihtiva eder.  
Soya Unu’nun ekmek üretiminin yanı sıra diğer unlu mamullerdeki kullanımı da çok faydalıdır. Baklava’dan böreğe, mantı’dan milföy hamuruna kadar pek çok farklı üründe  Soya Unu kullanılabilir. İçine Soya Unu katılan hamurun yufka şeklinde açılması esnasında elastikiyeti artar. Böylece yufkanın yırtılması önlenir. Yufka hamurunun için katılacak soya unu sayesinde daha fazla nem oranına sahip olan yufka hemen bayatlamaz, kuruyup kısa sürede kırılmaz. Aynı şekilde içine soya unu ilave edilen tüm unlu mamullerin bayatlaması gecikir ve raf ömrü uzar.  Soya Unu, bisküvi, makarna gibi ürünlerde de başarıyla kullanılabilir.

<< geri
Yukarı